Ostatnie zebranie Rady Programowej Centrum w kadencji 2020-2024

20 czerwca, w gościnnych progach Biblioteki Niderlandystycznej, odbyło się ostatnie w kadencji 2020-2024 zebranie Rady Programowej Centrum poświęcone m.in. aktualizacji Regulaminu CBLDM w związku z podziałem Wydziału Filologicznego i zaopiniowaniu kandydatury nowego Koordynatora Centrum. Omówiono także różnorodne projekty i aktywności planowane w nowym roku akademickim oraz w perspektywie zbliżającej się nowej kadencji.
Rada Programowa serdecznie podziękowała dotychczasowej Koordynatorce, dr hab. Irenie Barbarze Kalli, prof. UWr, za ogromny wkład pracy w działalność Centrum, które prowadziła ona wzorowo przez dwie regulaminowe kadencje.
W tym czasie Zespół Centrum, składający się początkowo z 9 członków, rozrósł się do 22 osób, w tym 15 członkiń i członków oraz 7 współpracowniczek.

Zorganizowano dwie konferencje i siedem seminariów oraz włączono się w realizację szeregu projektów, w tym międzynarodowych. Centrum przyjęło wielu gości zagranicznych, którzy wygłosili wykłady i przeprowadzili zajęcia dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, a także stażystki z Holandii i Hiszpanii na kilkumiesięczne pobyty. Członkowie i członkinie Centrum zrealizowali wspólnie liczne publikacje, w tym w wysokopunktowanych międzynarodowych czasopismach i wydawnictwach z II poziomu, a także przygotowali jeden z raportów w ramach opisu wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki, wydatnie przyczyniając się tym samym do dobrego wyniku ewaluacyjnego dyscyplin naukowych reprezentowanych w Centrum.
Ponadto ukonstytuowała się prestiżowa seria wykładów „International Voices in Children’s Literature Studies”, w której wystąpiło kilkudziesięciu badaczy literatury i kultury dla dzieci i młodzieży z całego świata, od Europy, przez Azję, obie Ameryki i Australię. Nagrania wykładów są dostępne na kanale YouTube Centrum. Wykłady będą kontynuowane.
Wzorowo prowadzona w dwóch językach strona www Centrum zawiera dokumentację wszystkich aktywności zrealizowanych dotychczas w Centrum oraz osiągnięć jego członkiń i członków.
Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży jest dzisiaj jedną z lepiej rozpoznawalnych jednostek badawczych tego typu w Polsce i na świecie i nadal prężnie się rozwija.

Rada Programowa Centrum jednogłośnie zaopiniowała kandydaturę dr hab. Katarzyny Biernackiej-Licznar, prof. UWr. na Koordynatorkę Centrum w zbliżającej się kadencji.

Rada programowa CBLDM prawie w komplecie. Od lewej: Katarzyna Biernacka-Licznar, Justyna Deszcz-Tryhubczak, Barbara Irena Kalla, Elżbieta Jamróz-Stolarska, Agnieszka Wandel, Mateusz Świetlicki, Natalia Paprocka